M

Sklep z paszami dla drobiu

A także znacznie szybciej w porównaniu z mięsem wieprzowym gotuje się lub piecze. Jednak nawet mięso drobiowe może różnić się od siebie. I nie tylko dlatego, że może pochodzić od różnego rodzaju drobiu. Smak jego nawet w obrębie tego samego gatunku może być różny, gdyż uzależniony jest od rodzaju karmienia. Na rynku istnieją różne pasze dla drobiu. I to właśnie od wyboru właściwej paszy, którą będzie karmiony drób zależy jakość mięsa. Jak również od tego, jakie zostały zastosowane koncentraty. Mówiąc o drobiu mamy na myśli przede wszystkim kury. Lecz nie tylko kury zaliczane są do drobiu. Lecz również wszystko ptactwo domowe, jak kaczki, perliczki, gęsi, indyki, strusie, przepiórki, pawie. A nawet kuropatwy i gołębie. Z ptactwa domowego pozyskuje się nie tylko mięso, ale również jaja i pióra. Jako Polacy możemy się szczycić tym, że jesteśmy największym producentem drobiu w Europie. Natomiast na świecie największymi producentami są Chiny, Stany Zjednoczone, Brazylia i Indie. Wzrost masy ciała drobiu uzależniony jest od gatunku i od sposobu chowu. Czyli od rodzaju karmienia. Pasze dla drobiu, jak najbardziej możliwe są do nabycia w sklepach stacjonarnych. Jak i oferuje takie pasze sklep internetowy. Wystarczy tylko wybrać najlepszą i zamówić. Opłaca się karmić drób paszami sprawdzonymi. Gdyż to decyduje o marce hodowli. Tym bardziej, że niektóre ptaki osiągają dużą wagę i stanowią pokaźne źródło dochodu dla gospodarza. Na przykład indyk zwyczajny osiąga wagę nawet 11 kilogramów.

Mięso z drobiu ma wiele zalet. Nie posiada dużo tłuszczu. Jest niskokaloryczne. I dlatego stanowi źródło pokarmu dla osób będących na diecie odchudzającej. Pod warunkiem, że spożywane jest po ugotowaniu, a nie po smażeniu w głębokim tłuszczu. Ponadto mięso drobiowe jest źródłem białka, co sprzyja wzrostowi masy mięśni. I co najbardziej cieszy osoby pragnące zbudować masę mięśniową. Poza tym mięso drobiowe posiada cenne dla zdrowia minerały, jak sód, potas, magnez, wapń, żelazo. Oraz witaminę A i B. Osoby mające dostęp do drobiu hodowanego w niewielkich gospodarstwach rolnych wygrały los na loterii. Gdyż nie ma zdrowszego drobiu i jaj, jak takie pochodzące od drobiu z wolnego wybiegu. Na przykład od kur, które żywione są w sposób ekologiczny i z dostępem do trawy, piasku i powietrza. Jaja pochodzące od takich kur są wspaniałe w smaku. Żółtko tych jaj zdecydowanie różni się od tego, które znajduje się w jajku pochodzącym z chowu zbiorowego. Mięso pochodzące od takiego drobiu także jest inne. Posiada nieco ciemniejszy kolor od tego, które kupujemy w sklepie. Dłużej trzeba je gotować lub piec. Ale rosół przygotowany z kury domowej jest wyśmienity.

Warto również wspomnieć o gęsinie. Chów gęsi w naszym kraju ma długą tradycję. Są u nas dwa rodzaje gęsi. Jest gęś biała i gęś kubańska, która posiada barwne upierzenie. Gęś biała może posiadać masę ciała nawet do 12 kilogramów. A gęś kubańska osiąga masę tylko do 5 kilogramów. Kaczki, to także typowo polskie ptaki domowe. Żyją także w stanie dzikim. Masa ich ciała bywa bardzo zróżnicowana. Mamy trzy rodzaje kaczek: nieśny, mięsny i ogólnoużytkowy.

Ten artykuł zawiera 485 słów